Tilgængelige kurser

Hold C4 - Marine Engineering 16-1


Dette kursus danner rammen for undervisningen på 4. semester.
  • Underviser: Daniel Alkærsig
  • Underviser: Ann Charlotte Graversen
  • Underviser: Niels Henriksen
  • Underviser: Kim Jensen
  • Underviser: John Kristensen
  • Underviser: Mette Dalgaard Madariaga
  • Underviser: Torsten Ørhøj
  • Underviser: Poul Holm Pedersen
  • Underviser: Martin Poulsen
  • Underviser: Mette Frølund Riis
  • Underviser: Niels Sloth

Hold B4 - Marine Engineering 16-1


Dette kursus danner rammen for undervisningen på 4. semester.
  • Underviser: Daniel Alkærsig
  • Underviser: Ann Charlotte Graversen
  • Underviser: Niels Henriksen
  • Underviser: Kim Jensen
  • Underviser: Mette Dalgaard Madariaga
  • Underviser: Torsten Ørhøj
  • Underviser: Poul Holm Pedersen
  • Underviser: Martin Poulsen
  • Underviser: Mette Frølund Riis

Hold A4 - Marine Engineering 16-1


Dette kursus danner rammen for undervisningen på 4. semester.
  • Underviser: Daniel Alkærsig
  • Underviser: Ann Charlotte Graversen
  • Underviser: Niels Henriksen
  • Underviser: Kim Jensen
  • Underviser: Mette Dalgaard Madariaga
  • Underviser: Torsten Ørhøj
  • Underviser: Tine Gram Østergaard
  • Underviser: Poul Holm Pedersen
  • Underviser: Martin Poulsen
  • Underviser: Mette Frølund Riis
  • Underviser: Niels Sloth

MFU - Case 1 - Marine Engineering 16-1


Dette kursus danner rammen for undervisningen på 4. semester via fjernundervisning.



  • Underviser: Keld Dyrmose
  • Underviser: Ann Charlotte Graversen
  • Underviser: Ole Hansen
  • Underviser: Per Hessellund
  • Underviser: Martin Poulsen
  • Underviser: Esben Hedegaard Thomsen
  • Underviser: Lars Thomsen

Fælleskursus for 4. semester forår 2016


Dette kursus er for de hold, der starter på 4. semester januar 2016.
  • Underviser: Daniel Alkærsig
  • Underviser: Finn Falkenberg Andersen
  • Underviser: Keld Dyrmose
  • Underviser: Ann Charlotte Graversen
  • Underviser: Niels Henriksen
  • Underviser: Per Hessellund
  • Underviser: Kim Jensen
  • Underviser: Mette Dalgaard Madariaga
  • Underviser: Torsten Ørhøj
  • Underviser: Tine Gram Østergaard
  • Underviser: Poul Holm Pedersen
  • Underviser: Jens Poulsen
  • Underviser: Martin Poulsen
  • Underviser: Mette Frølund Riis
  • Underviser: Niels Sloth
  • Underviser: Esben Sørensen
  • Underviser: Esben Hedegaard Thomsen
  • Underviser: Lars Vestergaard

16-1 Hold C - 5. semester


Dette kursus danner rammen for undervisningen på 5. semester.
  • Underviser: Per Brath
  • Underviser: Per Byskov
  • Underviser: Tommy Christensen
  • Underviser: Johnny Braarup Hansen
  • Underviser: Thomas Møller Hansen
  • Underviser: Jens Møller Jensen
  • Underviser: Kim Jensen
  • Underviser: Torsten Ørhøj
  • Underviser: Kirsten Skaaning
  • Underviser: Esben Hedegaard Thomsen
  • Underviser: Henrik Ulsøe

16-1 Hold B - 5. semester


Dette kursus danner rammen for undervisningen på 5. semester.
  • Underviser: Per Brath
  • Underviser: Per Byskov
  • Underviser: Jesper Falkenberg
  • Underviser: Johnny Braarup Hansen
  • Underviser: Kim Jensen
  • Underviser: Torsten Ørhøj
  • Underviser: Kirsten Skaaning
  • Underviser: Allan Stokvad Abildskov
  • Underviser: Lars Thomsen
  • Underviser: Henrik Ulsøe

16-1 Hold A - 5. semester


Dette kursus danner rammen for undervisningen på 5. semester.
  • Underviser: Per Brath
  • Underviser: Per Byskov
  • Underviser: Jesper Falkenberg
  • Underviser: Thomas Møller Hansen
  • Underviser: Kim Jensen
  • Underviser: Anton Lejsgaard
  • Underviser: Henrik M. Nielsen
  • Underviser: Torsten Ørhøj
  • Underviser: Kirsten Skaaning
  • Underviser: Henrik Ulsøe

16-1 MFU Case 2 - Kraftvarmeværk og miljøledelse

Dette kursus danner rammen for undervisningen på 5. semester og MFU case 2. Case 2 skal give den studerende et grundlag for, at indgå i en nuanceret diskussion om forskellige energikilder/systemer set ud fra et både et teknisk og miljømæssigt synspunkt. Billedet er hentet hos Brædstrup Fjernv…
  • Underviser: Per Brath
  • Underviser: Per Byskov
  • Underviser: Jesper Falkenberg
  • Underviser: Per Hessellund
  • Underviser: Jens Møller Jensen
  • Underviser: Kim Jensen
  • Underviser: Anton Lejsgaard
  • Underviser: Henrik M. Nielsen
  • Underviser: Torsten Ørhøj
  • Underviser: Kirsten Skaaning
  • Underviser: Lars Thomsen
  • Underviser: Henrik Ulsøe

MFU - Case 3 - Optimering, drift og vedligehold - 16-1


Dette kursus danner rammen for undervisningen på 6. semester.
  • Underviser: Lars Bøttern
  • Underviser: Per Brath
  • Underviser: Torben Christensen
  • Underviser: Thomas Frederiksen
  • Underviser: Ann Charlotte Graversen
  • Underviser: Poul Høgh
  • Underviser: Kirsten Skaaning
  • Underviser: Preben Steffensen
  • Underviser: Lars Thomsen

6. semester, Hold 16-1C - Fag


Dette kursus danner rammen for undervisningen på 6. semester.
  • Underviser: Kurt Bay Nielsen
  • Underviser: Per Brath
  • Underviser: Per Byskov
  • Underviser: Helle Damgaard
  • Underviser: Frits Giversen
  • Underviser: Anton Lejsgaard
  • Underviser: Anders Parbo

6. semester, Hold 16-1B - Fag


Dette kursus danner rammen for undervisningen på 6. semester.
  • Underviser: Kurt Bay Nielsen
  • Underviser: Per Byskov
  • Underviser: Helle Damgaard
  • Underviser: Ann Charlotte Graversen
  • Underviser: Eilif Vestergaard Hansen

6. Semester, Hold 16-1A -Fag


Dette kursus danner rammen for undervisningen på 6. semester.
  • Underviser: Per Byskov
  • Underviser: Helle Damgaard
  • Underviser: Frits Giversen
  • Underviser: Ann Charlotte Graversen
  • Underviser: Eilif Vestergaard Hansen
  • Underviser: Anton Lejsgaard
  • Underviser: Anders Parbo

MFU - Case 4 - Sikkerhedsledelse, risikovurdering og kritiske systemer 16-1


Dette kursus danner rammen for undervisningen på 7. semester.
  • Underviser: Lars Bøttern
  • Underviser: Per Brath
  • Underviser: Torben Christensen
  • Underviser: Thomas Frederiksen
  • Underviser: Poul Høgh
  • Underviser: John Christian Riis
  • Underviser: Kirsten Skaaning
  • Underviser: Esben Sørensen
  • Underviser: Preben Steffensen
  • Underviser: Lars Thomsen

Klasse 16-1C Fag - 7. semester


Dette kursus danner rammen for undervisningen på 7. semester.
  • Underviser: Lars Bøttern
  • Underviser: Per Brath
  • Underviser: Bent Jacobsen
  • Underviser: Christian Moesgaard
  • Underviser: Martin Poulsen
  • Underviser: Preben Steffensen

Klasse 16-1B Fag - 7. semester


Dette kursus danner rammen for undervisningen på 7. semester.
  • Underviser: Per Brath
  • Underviser: Jakob Holm
  • Underviser: Bent Jacobsen
  • Underviser: John Kristensen
  • Underviser: Martin Poulsen
  • Underviser: Esben Sørensen

Klasse 16-1A Fag - 7. semester


Dette kursus danner rammen for undervisningen på 7. semester.
  • Underviser: Per Brath
  • Underviser: Bent Jacobsen
  • Underviser: Peter Øls
  • Underviser: Martin Poulsen
  • Underviser: John Christian Riis
  • Underviser: Esben Sørensen

16-1 MFU STCW-linjen

  • Underviser: Lars Hansen
  • Underviser: Ole Hansen
  • Underviser: Flemming Hauge Pedersen
  • Underviser: Martin Poulsen
  • Underviser: John Christian Riis
  • Underviser: Lars Thomsen

16-1 Energy


Energy - Technology & Management
  • Underviser: Torben Christensen
  • Underviser: Helle Damgaard
  • Underviser: Flemming Hauge Pedersen
  • Underviser: Henrik Møller
  • Underviser: Morten Nielsen
  • Underviser: Allan Stokvad Abildskov
  • Underviser: Alastair Ward

16-1 STCW-linjen

  • Underviser: Lars Hansen
  • Underviser: Ole Hansen
  • Underviser: Flemming Hauge Pedersen
  • Underviser: Martin Poulsen
  • Underviser: John Christian Riis
  • Underviser: Preben Steffensen